Home SPRING BREAK

SPRING BREAK

  • Dates: March 24, 25, 26, 2022 (Thursday, Friday, Saturday)
  • Location: St. George, Santa Clara, Hurricane, Washington (Utah)
  • Age Divisions: 8u, 9u, 10u, 11u, 12u, 13u, 14u
  • Team Fee: $695
  • Player Waiver of Liability: [Print, Sign & Upload to Team Roster on shop.rmsb.com]
  • Registration Available: October 2021
  1. Bear River Dirtbags (UT)
  2. Blaze (ID)
  3. Cache Wolverines (UT)
  4. Club Hardball Bulldogs (UT)
  5. Cobras (UT)
  6. Coyotes (UT)
  7. Davis Aces 8’s (UT)
  8. Dirt Devils (UT)
  9. Idaho Alpha (ID)
  10. Idaho Falls Hawks (ID)
  11. SF Strikers 8’s (UT)
  12. South County Chukars (UT)
  13. Uintah Baseball (UT)
  14. Utah Aces (UT)
  15. Utah Black Sox (UT)
  16. Utah Hitmen (UT)
  17. Utah Predators 8’s (UT)
  18. Utah Scorpions (UT)
  19. Wolfpack (UT)
  1. Battle Baseball (UT)
  2. Blackfoot Broncos (ID)
  3. Cache Wolverines (UT)
  4. Chubbuck Crush (ID)
  5. Dixie Titans (UT)
  6. Drillers (NV)-
  7. Idaho Falls Hawks (ID)
  8. Island Warriors (UT)
  9. Mavericks Baseball (UT)
  10. RA Academy Floyd (UT)-
  11. RA Academy Goose (UT)-
  12. Rough Riders (UT)
  13. Salt Lake Cubs (UT)
  14. Salt Lake Rizers (UT)
  15. SGV Athletics (CA)
  16. SL LumberKings (UT)
  17. SL Stingers (UT)
  18. Snipers (NV)
  19. Taylorsville Warriors (UT)
  20. Utah Demons (UT)
  21. Utah Rake 2029 (UT)
  22. Utah Red Wings (UT)
  23. Utah Rockies (UT)
  24. Utah Scorpions (UT)
  1. Bighorns (CO)
  2. Cache Wolverines Black (UT)-
  3. Cache Wolverines Blue (UT)
  4. CU Bruins (UT)
  5. Dominicana Baseball (UT)
  6. Idaho Elite (ID)
  7. Idaho Falls Hawks (ID)
  8. Idaho Prime (ID)
  9. Mavericks Baseball (UT)
  10. Minico Smashers (UT)
  11. RiverDawgs (ID)
  12. Roosevelt Strike (UT)
  13. SC Warriors (UT)
  14. TC Knights (UT)
  15. Tribe (CO)
  16. Uintah Baseball (UT)
  17. Upper Valley Bulldogs (ID)
  18. Utah Boom (UT)
  19. Utah Rake (UT)
  20. Utah Tribe (UT)
  21. Utah Scorpions (UT)
  1. 4B Outlaws (ID)
  2. Bighorns (CO)
  3. Blackfoot Broncos (ID)
  4. Blue Sox (UT)
  5. Cache Wolverines (UT)-
  6. CBA Summit (UT)
  7. CC Chargers (UT)
  8. DC Lumberjacks (UT)
  9. Dominicana Baseball (UT)
  10. Drillers Navy (NV)-
  11. Drillers Red (NV)-
  12. Eastern Utah Strykers (UT)
  13. GameFace (ID)
  14. GameTime Gunners (ID)
  15. GJ Mavs Black (CO)
  16. Grand Valley Raptors (CO)
  17. Idaho Falls Bandits Red (ID)
  18. Idaho Falls Blaze (ID)
  19. Idaho Falls Hawks (ID)
  20. Idaho Prime (ID)
  21. Khaos (UT)
  22. Madcats (ID)
  23. Magic Valley Bandits (ID)
  24. Manti Templars (UT)
  25. Mavs Maroon (CO)
  26. MBA Grays Wallace (UT)
  27. Patriots Baseball (UT)
  28. Red Dragons (UT)
  29. Roadrunners (UT)
  30. Salt Lake Rizers (UT)
  31. SL Eagles (UT)
  32. TC Hawks (UT)
  33. TC Knights (UT)
  34. UC Rhinos (UT)
  35. Uintah Baseball (UT)
  36. Utah Black Sox (UT)
  37. Utah Scorpions (UT)
  1. Cache Wolverines (UT)-
  2. CBA Summit (UT)
  3. Cedar (UT)
  4. Dakota Ridge Eagles (CO)
  5. Idaho Falls Bandits (ID)
  6. Idaho Prime (ID)
  7. Idaho Sidewinders (ID)
  8. Madcats (ID)
  9. MC Trojans (UT)
  10. Minico Storm (ID)
  11. MP Chiefs (UT)
  12. North County Dirtbags (UT)
  13. NU Bears (UT)
  14. Park City Miners (UT)
  15. RA Academy (UT)
  16. Reign (UT)
  17. Sabotage (UT)
  18. Salt Lake Jays (UT)
  19. SC Warriors (UT)
  20. Smokies (UT)
  21. Sunny Baseball (UT)
  22. SU Rebels (UT)
  23. Temescal Valley Vortex (CA)
  24. Tribe Baseball (UT)
  25. UC Baseball (UT)
  26. Utah Heat (UT)
  27. Utah Warriors (UT)
  1. AF Caveman (UT)
  2. Arsenal Baseball (WA)
  3. Bear River Bears (UT)
  4. Bear River Braves (UT)
  5. Billings Freeze (MT)
  6. Blackfoot Broncos (ID)
  7. Blue Sox (UT)
  8. Cache Grizzlies (UT)
  9. Cache Valley Sox (UT)+
  10. CBA Summit (UT)*
  11. Club Hardball Bulldogs (UT)
  12. Clutch (UT)
  13. Dixie Titans (UT)
  14. GJ Mavs (CO)
  15. Grand Valley Raptors (CO)
  16. Hornets Baseball (UT)
  17. Idaho Prime (ID)
  18. Idaho Prospect Baseball (ID)
  19. Jr Grays (ID)
  20. Minico Storm (ID)
  21. Mueller Park Sharks (UT)
  22. Nevada Knights (NV)
  23. Park City Miners (UT)
  24. Razorbacks (UT)
  25. Snipers (NV)
  26. Sting Royal (UT)-
  27. Taylorsville Warriors (UT)
  28. TC Hawks (UT)
  29. Uintah (UT)
  30. Utah Quakes (UT)
  31. Warriors Blue (UT)

Quality Inn – St. George North

Address: 912 West Red Cliffs Drive, Washington, Utah 84780
Group Rate: $119
Sales Manager: John Olsen
Mobile: (435) 619-1574
eMail: john.olsen@greens.com
Booking Code: Rocky Mountain Baseball

Book Online

Holiday Inn Express & Suites – St. George North

Address: 2450 N. Town Center Drive, Washington, UT 84780
Group Rate: $155
Desk: (435) 986-1313
Booking Code:Rocky Mountain Baseball”
Online: Custom Link for RMSB

Book Online

Best Western Plus Abbey Inn

Address: 1129 S Bluff St, St. George, UT 84770
Group Rate: $130
Desk: (435) 652-1234
Booking Code:Rocky Mountain Baseball”
Online: Custom Link for RMSB

Book Online

Virgin River

Address: 100 E Pioneer Blvd, Mesquite, NV 89027
Rate: Call
Phone: (877) 438-2929
Group Code: 3RMTT21

Book Online

Address: 100 E Pioneer Blvd, Mesquite, NV 89027
Rate: Call
Phone: (877) 438-2929
Group Code: 3RMSB22

Book Online

Marriott SpringHill Suites St. George/Washington

Freedom Vacation Rentals

  • Address: 534 Tincup Ln, Washington, UT 84780
  • Rate: 20% Discount for RMSB
  • Accommodations: 2, 3, & 4 Bedroom Homes
  • Phone: Logan Aitken (435) 688-1616
  • Group Code: RMSB-21
Book Online
  • Tournament Format & Field Supervisor Info
  • Pool Play – 4 Games
  • Two Games Day 1 and Two Games Day 2
  • Teams must be prepared to play as early as 8:00 am on Day 1
  • Quarters, Semis, & Championship Games will be held on Day 3 (amount of qualified teams is dependent on amount of teams in each age division)
  • Individual Awards for 1st Place and 2nd Place.
  • Qualifier for Dick’s Sporting Goods Tournament of Champions July 16, 17, 18, 2020 (Thursday, Friday, Saturday)
  • SmartScore Schedules are Posted 
  • Saturday Championship Brackets: [ 9u, 10u, 11u, 12u, 13u, 14u ]
  • Tournament Format & Field Supervisor Info
  • Click on the SmartScore logo below to view schedules by individual Age Division or Team
  • The Tournament schedules will also be available on GameChanger via the Tournament Platform one day prior to the start of the tournament

  • The first few years we held this tournament over Easter and dedicated it to the late Bryan Hardy (former RMSB employee and baseball fan) and the ALS Foundation. When we changed the dates of the tournament we started donating ALL proceeds from Spring Break Tournament to assist community members receiving kidney dialysis care. In 2007, Dennis Udy (founder of RMSB), was diagnosed with kidney failure and received dialysis treatments at Logan Regional Hospital three days a week for 13 months. Dennis was fortunate to have the opportunity to receive a kidney transplant from his son, Matt, in December of 2008. However, many people like Dennis, have received or are currently receiving dialysis treatments, but have not yet had an opportunity for a kidney transplant. The Rocky Mountain School of Baseball will continue our commitment to give back to the community. Thank you for Your Support.


The Dick’s Sporiting Goods Tournament of Champions will be held in Heber City, Utah on July 15, 16, 17, 2021

Age Division
Projected Playing Fields
8u
St. George, Utah (area)
9u
St. George, Utah (area)
10u
St. George, Utah (area)
11u
St. George, Utah (area) – Mesquite, Nevada
12u
St. George, Utah (area)
13u
St. George, Utah (area) – Mesquite, Nevada
14u
St. George, Utah (area) – Mesquite, Nevada

2019 Champions

9u Utah Hitmen

Coaches: Andrew Walton, Gavin Duckworth, Zack Watkins
Players: William Kidder, Lukas Walton, Joey Grover, Trey Behunin, Jaxon Duckworth, Hudson Beals, Grady Greenwood, Brock Turner, Crosby Watkins, Nash Greenwood, Jett Bell

10u SGV Athletics

Coaches: Anthony Latscha, Marco Meza, Nathan Marin, Luis Naranjo
Players: Gabriel Arias, Xavier Pickett, Angel Latscha, Fausto Lopez, Geovanni Cavadas, Jacob Orr, Adrian Hernandez, Adrian Huizar, Jesse Franco, Kevin Leal, Ricky Bocanegra, Andy Meza, Johnny Magallon, Eduardo Partida

11u Dominicana Baseball

Coach: Audy Mesa
Jack Arevalo, Connor Colman, Ryan Greer, Jaren Hale, Jace Hartman, Trey Herrera, Jace Myers, Bryan Ramirez, Connor Thomas

12u Idaho Falls Hawks

Coaches: Jordan Nahay, Jordan Sermon, Brett Waters
Players: Tyler Ransom, Joseph Waters, Dillon Herzog, Hayden Nahay, Truman Sermon, Cooper Jones, Remi Hammer, Carter Bowen, Tayvian Lott, Colton Johnson, Lincoln Stuart

13u SC Warriors

Coach: Cameron Kelsch, Brandon Ence, Ben Randall, Ian Ross
Kade Kelsch, Talan Hansen, Cael Esplin, Trey Vaughn, Milo Ence, Logan Ross, Porter Randall, Porter Hutchings, Noah Campbell, Easton Nowatzke, Kash Mclaws

14u Bear River Bears

Coaches: Tyson Drollinger, Dee Wright, Jason Potter, Jason Nelson
Chase Jones, Ruger Scott, Nick Oliverson, Isaac Bevan, Boston Wright, Thomas Summers, Tyson Grieves, Holden Potter, Rayshawn Perkins, Kolton Summers, Brooks Drollinger, Hudson Nelson