Home MARCH MADNESS

march madness

  1. Cannons Baseball (UT)
  2. GBG (UT)
  3. Power Baseball (UT)
  4. Riverdawgs (UT)
  5. SC Warriors (UT)
  6. SF Dudes (UT)
  7. Storm (UT)
  8. Utah Elite (UT)
  1. Black Mambas (UT)
  2. Blue Sox (UT)
  3. Chaos (UT)
  4. Condors (UT)
  5. Dominicana Gold (UT)-
  6. Gladiators (UT)
  7. Gladiators Red (UT)-
  8. Heber Valley Lobos (UT)
  9. Layton Lightning (UT)
  10. MBA Braves (UT)
  11. SC Naturals (UT)
  12. Utah 47’s (UT)
  13. Utah Rangers (UT)
  1. Cache Wolverines Black (UT)-
  2. Cache Wolverines Blue (UT)-
  3. Cannons Baseball (UT)
  4. Cedar Rangers (UT)
  5. Clash (UT)
  6. DC Demons Gray (UT)
  7. Freeze (UT)
  8. MBA Kraken (UT)
  9. Oly Titans (UT)
  10. Orem Outlaws (UT)
  11. Pretty Boy Baseball (UT)
  12. Redbirds (UT)
  13. Richfield Thunder (UT)
  14. SC Naturals (UT)
  15. SC Warriors Green (UT)
  16. UV Cougars (UT)
  1. BT Storm (UT)
  2. Clutch Royale (UT)
  3. Dominicana (UT)
  4. South Davis Ducks (UT)
  5. UC Barons (UT)
  6. Utah Grays (UT)
  1. Club Hardball Bulldogs (UT)
  2. CV Titans (UT)
  3. Davis Aces (UT)
  4. GBG (UT)
  5. Hype Baseball (UT)
  6. Olympus Titans (UT)
  7. Roy Toucans (UT)
  8. Storm Gray (UT)
  9. Utah Bears (UT)
  10. Utah Smash (UT)
  11. UV Dirty Birds (UT)
  1. Dirt Devils (UT)
  2. Rip City (UT)
  3. Scrappers Baseball (UT)
  4. Summit Roadrunners (UT)
  5. Utah Wild (UT)
  6. Utah Xtreme (UT)
  1. Bolts (UT)
  2. Cache Wolverines (UT)
  3. Diamond Devils (UT)
  4. Dixie Braves (UT)
  5. Lake Mtn Renegades (UT)
  6. Olympus Titans (UT)
  7. TC Knights (UT)
  8. Utah Rangers (UT)
  9. Utah Warriors (UT)
  1. Cache Wolverines (UT)
  2. Cedar Clutch (UT)
  3. Lakeside Rubber Ducks (UT)
  4. NU Valley (UT)
  5. Salt Lake Stars Blue (UT)
  6. SC Baseball (UT)
  7. STG Trappers (UT)
  8. Utah Rake (UT)
  1. Bury Boys (UT)
  2. CBA Summit (UT)
  3. Cottonwood Tigers (UT)
  4. Drillers Red (NV)
  5. Kanab (UT)
  6. Lehi Bandits (UT)
  7. Lehi Tigers (UT)
  8. Nephi Revolution (UT)
  9. Olympus Titans (UT)
  10. Rawlings Elevate (UT)
  11. Richfield Blue Sox (UT)
  12. Skyhawks (UT)
  13. South Valley Elite (UT)
  14. Titans Baseball (UT)
  15. Yeti (UT)
  1. Cache Wolverine Black (UT)-
  2. CBA Summit (UT)
  3. Cedar Thunder (UT)
  4. Club Hardball Bulldogs (UT)
  5. Clutch Performance (UT)-
  6. CV Green Sox Larson (UT)
  7. Elite Combat (UT)
  8. Hurricane Outlaws (UT)
  9. Naturals (UT)
  10. Rawlings Velo (UT)
  11. RiverDogs (UT)
  12. Rocky Mtn Rebels (UT)
  13. South County Storm (UT)
  14. UC Tigers (UT)
  15. Utah Heat (UT)

Virgin River

Address: 100 E Pioneer Blvd, Mesquite, NV 89027
Rate: 5% Discount
Phone: (877) 438-2929
Group Code: 3MMT24

Book Online

Marriott SpringHill Suites St. George/Washington

Address: 122 N. Green Spring Dr. Washington, UT
Rate: RMSB Group Special (K, QQ Rooms)
Book: Custom Online Link

Book Online

Arcadia Resort

Book Online

Holiday Inn Express & Suites – St. George North

Address: 2450 N. Town Center Drive, Washington, UT 84780
Desk: (435) 986-1313 –  View Flyer
Call: John Olsen (435) 619-1574 (Sales Director)
Booking Group Code: “RMS
Online: Custom Link

Book Online

Southern Utah Luxury

  • Properties: St. George, Washington & Hurricane (Utah)
  • Rate: 15% Discount – View Flyer
  • Accommodations: 2, 3, & 4 Bedroom Homes
  • Phone: Customer Service (435) 313-6657
  • Website: utluxury.com
  • eMail: contact@utluxury.com
  • Promo Code: Gametime
Book Online

Freedom Vacation Rentals

  • Address: 534 Tincup Ln, Washington, UT 84780
  • Rate: 20% Discount for RMSB
  • Accommodations: 2, 3, & 4 Bedroom Homes
  • Phone: Ellen Huddleston (435) 688-1616 Ext: 700
  • Group Code: RMSB23
Book Online
  • GOLD DIVISION / SILVER DIVISION (11u, 12u, 13u)
  • Pool Play – 4 Games 
  • Two Games Day 1 and Two Games Day 2
  • Teams must be prepared to play as early as 9:00am on Day 1
  • Individual Awards for 1st & 2nd Place (Gold & Silver Divisions) 
  • Teams that play in the Silver Division are NOT eligible for the 2023 Tournament of Champions.
  • Teams from Gold Division who play in the Semi-Finals must play in Gold Division for the Memorial Day Tournament.
  • Teams from Silver Division who play in the Championship Game must play in Gold Division for the Memorial Day Tournament.
  • Championship Day may include Quarters, Semis, and Championship Games for Gold & Silver Divisions on Saturday (dependent on total amount of teams in each age division)
  • Qualifier for Dick’s Sporting Goods Tournament of Champions July 11, 12, 13, , 2024 (Thursday, Friday, Saturday *Gold Division Only)
  • Registration for Gold & Silver
    • If 5 or more teams do not register in both the Gold and Silver Divisions; the Gold and Silver Divisions will be combined for that Age Division. The combined Age Division will still be a Qualifier for TOC and will be regarded a Gold Tournament as far as % number of teams qualifying for Championship Day.
  • March Madness began as a small tournament in 2001 and is now the largest tournament in the St. George/Mesquite area. Most teams use this tournament as their first tournament of the year and an excuse to get some sun after a long Winter!
Age Division
Projected Playing Fields
8u
St. George, Utah (area)
9u
St. George, Utah (area)
10u
St. George, Utah (area)
11u
St. George, Utah (area) – Mesquite, Nevada
12u
St. George, Utah (area)
13u
St. George, Utah (area) – Mesquite, Nevada
14u
St. George, Utah (area)
  • SmartScore Schedules will be posted 1-week prior to the start of the Tournament
  • Click on the SmartScore logo below to view schedules by individual Age Division or Team
  • Games in Nevada are Pacific Time & Games in Utah are Mountain Time
  • Click on the SmartScore logo below to view schedules by individual Age Division or Team
  • The Tournament schedules will also be available on GameChanger via the Tournament Platform one day prior to the start of the tournament


The Dick’s Sporiting Goods Tournament of Champions will be held in Heber City, Utah on July 11, 12, 13, 2024

  • 8u Age Division – 
  • 9u Age Division – 
  • 10u Age Division – 
  • 11u Age Division – 
  • 12u Age Division – 
  • 13u Age Division 
  • 14u Age Division

2023 Champions

8u SU Rivals

RockyMountain Teamwear Sportsmanship Award

8u SU Rivals

Coach: Tony Lyle
Players: RJ Mathews, Garret Frei, Wrigley King, Tyton Hunt, Mack Polatis, Tagg Packer, Maddax Frei, Keyan Randall, Cru Jensen, Jack Mathews, Eli Ence, Knox Lyle

9u Lumberkings

Coach: West Berge
Players: Cruz Berge, Deacon Porter, Dexton Carter, Finley Page, Hudson Bott, Hudson Stewart, Kingston Carter, Kreed Stephens, Landon Tobler, Nixon Berge

10u UV Cougars

Coach: Bill Doyle
Players: Beck L, Diesel S, Jace H, Jax B, Jon S, Liam B, Ryder F, Sawyer C, Tate A, Warrick G, Zander S

11u Coyotes

Coach: Joey Garrett, Cecil Seright, Clint Pollock
Players: Tracen Holman, Boston Andrus, Jaxson Miles, Grayson Fullmer, Bennett Callister, JJ Seright, Maddux Garrett, Kayden Pollock, Emery Williams, Nixon Shaheen, Kaizer Staheli

12G NU Valley

Coach: Hank Warner, Derick Thomas
Players: Jack (from Dixie Titans), Kesler Hansen, Owen May, Bennett Smith, Creighton Farr, Easton Thomas, Jesse Hanson, Luke Nixon, Mason Knowles, AJ Ayala, Josh Warner, Drew Maudsley, Taft Toone, Tillman Thomas

12S Salt Lake Stars

Coach: Adam Rosh, Karl Rosh, Brett Hamblin
Players: Jackson Noonan, Rhys Rosh, Griffin Dickson, Finley Peterson, Ashton McDonald, Major Smith, Jaxson Gustin, Taydem Hamblin, Drew Johnson, Matteo Sigala, Xadian Butcher, Barrett Glotzbach, Jack Brown, Jack Fuller, Miles Swenson, Ryan Cushman, Gary Fuller

13G Utah Trosky Elite

Coach: Dax Holmstead
Players: Beckett Willardson, Boston Gramse, Braxton Oliveto, Hudson Boardman, Kason Taylor, Kenny Rowe, Markus Mccoy, Ty Holmstead, Will Brown

13S Utah Horns

Coach: Matt Mcinnes
Players: Camden Dunfield, Tate Shields, Boston Carrell, Tate McInnes, Beckham Black, Jack Watabe, Preston Manzanares, Brock Curtis, Mason Curtis, Mason Rodarte

14G Arizona Dirtybirds

Coaches: Derek Mcallister, Matt Lund
Players: Auron Avery, Braden Maine, Brandt Larson, Diesel Lund, Jeremy Johnson, Matix Dunn, Preston Day, Tate Clarkson, Trace Mcdonald, Tyson Webster, Will Parker

14S Cache Wolverines

Coach: Nick Zollinger
Players: Ethan Woolley, Jackson Barfuss, Trey Heninger, CJ Rampton, Cole Liechty, Kaden Wiser, Chipper Haws, Maddux Jensen, Jett Jensen, Murphy Jensen, Lance Udy