Home LABOR DAY

Labor Day

  • Dates: September 3, 4, 6, 2021 (Friday, Saturday, Monday)
  • Location: American Fork, Draper, Heber, Lehi, Murray, Orem, Payson, Provo, Salem, Spanish Fork (Utah)
  • Age Divisions: 9u, 10u, 11u, 12u, 13u, 14u, 16u, 18u
  • Team Fee: $475 *Using 2022 Age Divisions
  • Team Fee: $550 *16u & 18u Age Divisions
  • Player Waiver of Liability: [Print, Sign & Upload to Team Roster on shop.rmsb.com]
  • Registration Available: July 2021

Fairfield Inn & Suites Orem

Address: 901 North 1200 West, Orem, UT 84057
Group Rate: RMSB 20% Discount
Phone: 801-225-9009
Booking Code: S4049

Book Online

TownePlace Suites Orem

Address: 901 North 1200 West, Orem, UT 84057
Group Rate: RMSB 20% Discount
Phone: 801-225-9009
Booking Code: S4049

Book Online

Hampton Inn Thanksgiving Point

Address: 3576 North Ashton Blvd. Lehi, Utah 84043
Group Rate: $69
Phone: (801) 766-1186

Book Online

Hampton Inn Provo

Address: 1511 South 40 East, Provo, Utah 84606
Group Rate: $89
Phone: (801) 377-6396
Booking Code: Rocky Mountain Baseball
Online: Custom Link Available

Book Online

Hampton Inn Spanish Fork

Address: 462 East Commerce Way, Spanish Fork UT 84660
Group Rate: $99
Phone: (385) 248-0550
Booking Code: Rocky Mountain Baseball
Online: Custom Link for RMSB

Book Online

Fairfield Inn Provo

Address: 1515 S. University Ave Provo, Utah 84601
Group Rate: $79
Phone: (801) 377-9500
Booking Code: Rocky Mountain Baseball
Online: Custom Link for RMSB

Book Online
  • Tournament Format and Supervisor Info
  • Pool Play – 4 Games
  • Two Games Day 1 and Two Games Day 2
  • Teams must be prepared to play as early as 8:00 am on Day 1
  • Quarters, Semis, & Championship Games will be held on Day 3 (dependent on total amount of teams in each age division)
  • Individual Awards for 1st Place and 2nd Place.
  • Qualifier for Dick’s Sporting Goods Tournament of Champions July 15, 16, 17, 2021 (Thursday, Friday, Saturday)
  • Championship Brackets [ 9u, 10u, 11u, 12u, 13u, 14u, 16u, 18u ]
  • Click on the SmartScore logo below to view schedules by individual Age Division or Team
  • The Tournament schedules will also be available on GameChanger via the Tournament Platform one day prior to the start of the tournament

  • This is the first tournament of the Fall Season with teams moving up one age division from the spring/summer season. The Labor Day Tournament has always been held in Utah County and has more recently found its hub in Salem, UT and surrounding areas.

9u Age Division –
9u Age Division –
9u Age Division –
9u Age Division –
9u Age Division –

2020 Champions

9u Utah Owlz

Coaches: Adam Asay, Mike Clayson, Ryan Barber
Players: Max Harris, Madden Daley, Cam Clayson, Tatum Orton, Jackson Werry, Micah Barber, Max Sorenson, Remi Shepherd, Cru Asay, Bridger Olson

10u Box Elder Riverdawgs

Coach: Tom Holland, Kory Stewart, Kevin Golmon
Players: Nate Holland, Camden Christensen, Jack Stewart, Daxtin Dallin, Easton Golmon, Jaxon Haslam, David Stewart, Tyke Thompson, Jarom Ficklin, Braxton Collom

11u Dominicana Baseball

Coach: Audy Mesa
Players: Bryan Ramirez, Connor Thomas, Connor Colman, Jace Myers, Jace Hartman, Jack Arevalo, Jaren Hale, Ryan Greer, Trey Herrera

12u Power Baseball

Coaches: Justin Armstrong, Carey Carey
Players: Kavyn Carter, Bracken Lindley, Cole Neves, Isaac Hall, Crue Cowan, Traedun Osborne, Braden Allred, Payton Edmunds, Trevin Madsen, Grant Nielson, Tucker Bushnell

13u Smash Sports Red

Coach: Matt Pudge
Players: Colby Pudge, Jackson Whitesides, Ahren Verma, Trevor Wilson, TJ Smith, Chase Yukawa, Aaron Palmer, Colton Wolfe, Kai Lorenzo, Charlie Slater, Logan Cleary, Max Montilla, Dylan Nusz

14u UCBA Barons Navy

Coaches: Jeremy Thomas, Doug Johnston, Ryan Brady, Clint Mitchell, Chris Anderson
Players: RJ Wilson, Noah Brady, Trey Mitchell, Mason Henry, Austin Park, Brad Farrer, AJ Thomas, Chase Johnston, Carter Turley, Braiden Catterson, Rex Harward, Carson Anderson

16u Salem Dash

Coaches: Scott Haney, Andy Gull
Players: Dagen Gammell, Chase DeGraffenried, Jackson Proctor, Kannon Sorensen, Alex Cloward, Isley Malungahu, Coach Averett, Brock Butterfield, Corbin Gull, Trey Smith, Kason Averett, Kylan Shepherd, Kaleb Holman, Cayden Hansen

18u SN Eagles

Coach: Steve Connell
Players: Blaze Trumble, Chase Calvez, Joey Giunta, Dalin Ludlow, Matt Felsenfeld, Troy Connell, Conner Ingram, Isaac Tuenge, Deavin Lopez, Scott Bahde