Home FALL EXTRAVAGANZA

FALL EXTRAVAGANZA

  • Dates: October 25, 26, 2025 (Friday & Saturday)
  • Location: St. George, Utah (area)
  • Age Divisions: 9u, 10u, 11u, 12u, 13u, 14u, 16u, 18u
  • Team Fee: $650 *Using 2025 Age Divisions
  • Team Fee: $750 *16u & 18u Age Divisions
  • Player Waiver of Liability: [Print, Sign & Upload to Team Roster on shop.rmsb.com]
  • Registration Deadline: Monday, October 9, 20235

Marriott SpringHill Suites St. George/Washington

Address: 122 N. Green Spring Dr. Washington, UT
Rate: RMSB Group Special $189 (K, QQ Rooms)
Contact: Pat Wyatt (Director of Sales)
Call: (435) 628-3900
eMail: Pattrik.Wyatt@marriott.com

Book Online

Holiday Inn Express & Suites – St. George North

Address: 2450 N. Town Center Drive, Washington, UT 84780
Desk: (435) 986-1313 –  View Flyer
Call: John Olsen (435) 619-1574 (Sales Director)
Booking Group Code: “RMS
Online: Custom Link

Book Online

Arcadia Resort

Book Online

Freedom Vacation Rentals

  • Address: 534 Tincup Ln, Washington, UT 84780
  • Rate: 20% Discount for RMSB
  • Accommodations: 2, 3, & 4 Bedroom Homes
  • Phone: Ellen Huddleston (435) 688-1616 Ext: 700
  • Group Code: RMSB23
Book Online
  • Tournament Format
  • Pool Play – 4 Games
  • Two Games Day 1 and Two Games Day 2
  • Teams must be prepared to play as early as 8:00 am on Day 1
  • Championship & Consolation (some age divisions) Game will be held in the evening on Day 2
  • Note: Fewest runs allowed by common opponent OR fewest runs allowed (all opponents) may be the determining factor for the teams that qualify for the Championship or Consolation Games. It is likely that more than one team per Pool will have a 4-0 record.
  • Individual Awards for 1st Place and 2nd Place (Championship Game)
  • Fall Extravaganza is the longest running RMSB fall tournament, beginning in 1997. It has been regularly attended with Teams from an average of 8 States including teams from Canada most years. We dedicate this Tournament to Breast Cancer patients. ALL Proceeds of pink apparel merchandise sales during the tournament are donated to the Dixie Regional Medical Center to help women who cannot afford mammograms.
  • SmartScore SchedulesChampionship and Consolation Games will be posted on Saturday’s SmartScore schedules as well.
  • Games in Nevada are Pacific Time & Games in Utah are Mountain Time
  • Click on the SmartScore logo below to view schedules by individual Age Division or Team
  • The Tournament schedules will also be available on GameChanger via the Tournament Platform one day prior to the start of the tournament

Age Division
Projected Playing Fields
8u
St. George, Utah (area)
9u
St. George, Utah (area)
10u
St. George, Utah (area)
11u
St. George, Utah (area)
12u
St. George, Utah (area)
13u
Mesquite, Nevada
14u
St. George, Utah (area)
16u
St. George, Utah (area) – Mesquite, Nevada
18u
St. George, Utah (area) – Mesquite, Nevada

2023 Champions

9u CV Wolverines

Coaches: Ryan Doyle, Burke Hollingsworth
Players: Max Doyle, Griff Brown, Carter Downey, Jakoby Jensen, Jace Gifford, Harry Spiegel, Cutler Cooper, Boden Kohler, Ryan Becraft, Hank Rampton

10u Elite Mambas

Coaches: Jim Neill, Apollo Neal
Players: AJ Peters, Beckham Neill, Colston Behunin, Dax Lunt, Ian Ruiz, Jackson Bawden, Jakoby Neal, JJ Merriam, JT Sand, Jude Lowry, Kobe Gaeta, Kyden Stens, Mackay Perry, Ryder Osborne, Tytan Sand

11u RA Academy Black

Coaches: Ben Story, Cody Curtis
Players: Diesel Sorensen, Bryce Lord, Kingston Asuao, Ryan Robertson, Miles Taylor, Lincoln Peterson, Briggs Curtis, Rhone Story, MacLane Wilcken, Ross Lloyd, Timmy Garrard, Kyler Tatton

12u Battle Baseball

Coaches: Darek Martinez, Justin Powell
Players: Alex Martinez, Austin Leonard, Callan Donaldson, Jace Bosone, Jacen Urbanik, Jacen Cowely, Jack Tomsick, Jack Madrid, Jaxton Smith, Kannon Udy, Mason Powell, Nate Tatton, Rigdon Rhoten

13u Salt Lake Stars

Coaches: Adam Rosh, Brett Hamblin, Karl Rosh, Dave Gorner
Players: , Graham Fuller, Rhys Rosh, Finley Peterman, Griffin Dickson, Dash Allen, Drew Johnson, Mateo Sigala, Korbin Middleton, Xadian Butcher, Taydem Hamblin

14u Golden Spikes

Coaches: Garrett Smith, Mike Fairweather
Players: Jesse Jamie, Ace Erickson, Wyatt Sanders, Zach Portnoff, Parker Janssen, Camden Smith, Bryson DelPrete, Ty Fairweather, Diego Pena, Santiago Cocon, Avery Smukal, Brennen Burton, Sebastian Aguilar, Dawson Schmitt.

16u Suga Suga

Coaches: Spencer Brand, Tyler Vigil
Players: Jake Vigil, Isaac Brande, Kade Carter, Daniel Strope, Gage Nalder, Jayden Montoya, Jax Rosvall, Joey Peak, Dallon Molder, Krew Thorn, Preston Schmelling, Mckay Brande, Luca Marvin

18u South Corner Green

Coach: Reed Secrist
Players: Eli Paulson, Kyson Goates, Ryder Harrison, Makaio Swensen, Crew Secrist, Jackson Kirby, Hayden Smith, Jon Paul Rowley, Andrew Lyon, Damon Ence, Ledger Shipp, Dewy Gibb